Çiçek Bahçesi

Çiçekler, hayatımızda her yerdeler. Kimi görüntüsü, kimi kokusu, kimi ise eşsizliği ile bizleri etkiler. Sıra dışı denilebilecek birçok şeye merak olduğundan bu yazımda da çok sık rastlanılmamış ve belki de hiç bilinmeyen çiçek türlerine yer vereceğim. Şimdiden keyifli okumalar…

Cesse çiçeği (Rafflesia arnoldii)

Cesse çiçeği (Rafflesia arnoldii)

Dünyanın bilinen en büyük çiçeği olan Rafflesia arnoldii’nin bir diğer ismi ise “Corpse Flower”. Görüntüsü bazılarımız için çekici gelse de kokusu için aynı şey söylenmez. Çünkü bu devasa çiçeğin çürümüş et gibi koktuğu söyleniyor.

Budist Udumbara

Budist Udumbara

Oldukça nadir olan Budist Udumbara çiçeği, Budist efsanesine göre 3000 yılda bir çiçek açar. Minimal yapısından ötürü genellikle fark edilmesi zor bir yapıya sahip. Küçük yapısına rağmen bu çiçeklerin gözle görülebilir bir kokusu olduğu söyleniyor.

Yarasa Yüzlü Cuphea (Cuphea Llavea)

Yarasa Yüzlü Cuphea (Cuphea Llavea)

Oldukça özgün bir yapıya sahip olan Cuphea Llavea çiçeğinin ana vatanı Meksika. Şahsına münhasır yapısından dolayı bu şekilde isimlendirilmiş. Yarasa yüzlü renkli çalının, çiçekleri uzun süre dayandığından bahçeler için ideal bir tür olarak da görülüyor.

Yılan Başlı Fritillary

Yılan Başlı Fritillary

Bu kır çiçekleri, yılan derisine benzeyen muhteşem kareli yaprakları ile övünmektedir. Bu bitki için diğer takma adlar arasında gine tavuğu çiçeği, satranç çiçeği, kurbağa kupası, ve cüce zambak bulunur. Fritillaria adı, zar kutusu anlamına gelen Latince fritillus’tan gelir ve çiçekler üzerindeki damalı deseni ifade eder.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Published by

Dilara ÇAKMAK

İZÜ İnovasyon Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s