Tam Kapanmada Açılan Ufuklar

Ülkece uzun süredir mücadele verdiğimiz korona virüs salgınında yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Tam kapanma, temel ihtiyacalar dışında dışarı çıkmak yasak olmakla beraber hemen hemen bütün işlerimizi de online devam edecek. Havaların güzelleşmesi, baharın gelmesiyle tam kapanma her ne kadar kulağa sıkıcı ve uygulaması zor görünse de bunu fırsata çevirmek bizim elimizde. Tam kapanmadan sonra daha iyi ben olabilmek için neler yapabiliriz haydi inceleyelim.

1.Yapılacaklar Listesi:

Çok uzun zamandır ertelediğimiz ama bir fırsat bulsam da başına geçsem dediğimiz aktiviteler hobiler illa ki vardır. Yarım kalan tuvalleri tamamlamak puzzle yapmak, gündemde olan bir gelişmeyi detaylıca öğrenmek veya tarihi bir konuyu araştırmak olabilir. Bunları belirleyip sürece başlamak emin olun işimizi daha da kolaylaştıracaktır.

Unutmayalım ki ,

“En kötü plan bile plansızlıktan iyidir.”

  Mikhail Chigorin

 1. Kitap Okumak

Her ne kadar dijitalleşmede hızlı hızlı ilerlesek de bir kitap yaprağının kokusunu emin olun hiçbir bilgisayar ekranından hissedemeyiz. Ve bence birçoğumuz bunu özlemiştir. Bu özlemi gidermek için günün en sevdiğiniz saatinde ya da en yoğun toplantıların ardından rafınızda size gülümseyen kitapları elinize alabilirsiniz. Kitap okumak sizi yepyeni bir maceraya sürükler bence bu kadar monoton ilerleyen süreçte macera biletlerini yani kitapları kaçırmayın derim.

Kitaplar için bir başka tavsiyem ise önce güzel bir liste oluşturmaktır. Arkadaşlarınızdan aldığınız tavsiyeleri en merak ettiğiniz yazarları veya konuları ya da şu anki ruhsal modumuza göre kitap türelerini belirleyip bu şekilde bir liste oluşturabilirsiniz.

Şimdi sizlerle okumuş olduğum kitaplardan örnek bir liste paylaşmak istiyorum:

  • Yeraltından Notlar-Dostoyevski
  • İçimizdeki Şeytan-Sabahattin Ali
  • Bir Bilim Adamımın Romanı-Oğuz Atay
  • Bab-ı Esrar-Ahmet Ümit
  • Bin Muhteşem Güneş-Halit Hüseyni 

“Raftan dünyaya açılan kapıdır kitap”                               

Şevval Zülal Katmiş

3. Dizi/Film

Diziler ve filmler bir konuda fikir edinmek, dil gelişimini desteklemek, günün yorgunluğundan kurtulmak  için en hızlı ve en eğlenceli yöntemlerden biridir. Tabi film/dizi türleri çok geniş bir yelpazeye yayılıdır. İlk olarak en sevdiğiniz türleri ya da en sevdiğiniz oyuncuların olduğu filmleri listeleyip mesai bitiminden sonra izlemek size çok iyi gelecektir.

4. Online kurslar

Hemen hemen her şeyin dijitalleşmeye döndüğü bu günlerde eğitimlerin de çoğu online olarak gerçekleşiyor. Online kurslarda ise gerçekten çok fazla alternatif ve zenginlik var. İnsan gelişimi ise hiçbir zaman durmaz bunun için öğrenci olmaya da gerek yok. Bu yüzden en ilgi duyduğunuz alanlarda kurslar almanızı tavsiye ediyorum.

5. Yeni Hobiler Denemek

Eğer hevesle alıp bir kenara bıraktığınız bir gitarınız varsa lütfen ona tekrardan merhaba deyin. Ya da umutla başladığınız yazılarınızın taslağını gözden geçirin derim. Emin olun ki onları çok özlemişizdir. Kim bilebilir ki pandemiden sonra gitarınızla bir konser veremeyeceğinizi ya da yayınladığınız yazının çok satanlarda yer almayacağını. Genel olarak ertelediğiniz her ne varsa bunlara tekrardan başlamak size avantaj ve başarı ile beraber geri dönecektir. Haydi bu sefer rafa kalkmış zevklerin tozunu alalım.

Verimli ve keyifli bir süreç olması dileğiyle

Tüm okurlara sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s