Gitmedim, Gezmedim ama Gördüm 2

Gitmedim, gezmedim ama gördüm bloğumun 2.’si ile karşınızdayım kıymetli arkadaşlarım. Seyahate ve seyahat araştırmalarına olan tutkumdan dolayı bu yazımda da dünyada var olan fakat çoğu kişinin belki de bilmediği ilginç ve büyüleyici mekanlara yer vermeye karar verdim. Haydi başlayalım..

Waitomo Caves (Ateşböceği Mağaraları)

Footwhistle Glowworm Cave 2021 - Waitomo
Fotoğraf: viator.com

Görüntüsü adeta peri masallarındaymış gibi hissettirecek olan Ateşböceği mağarası, alışık olunan bir manzara değil elbette. Mağara içindeki ışıkların kaynağı ise yapay ışık kaynakları değil, bir canlıya ait.

Yerin metrelerce altında bulunan bu mağara Yeni Zelanda’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Her ne kadar ismi ateşböceği mağarası olarak geçse de ışık kaynağının sahibi Yeni Zelanda da yaşayan bir sivrisinek türü olan “glowworm’lara” ait. Hatta bazı kaynaklarda ise yıldız kurdu olarak geçiyor.

Glowwormların oluşturduğu bu ışık kaynağının nedeni ise, ürettikleri mukustaki lusiferin enziminin nem ile birlikte ortamdaki oksijen ile kimyasal reaksiyona girmesi, bunun sonucunda da görselde görüldüğü üzere mavi bir görsel şölen oluşuyor. Bu görsel şölenin bir nedeni de var aslında. Bu sivrisinek türü avını kendisine çekebilmek için ışık saçıyor. Aynı şekilde avına ulaşabilmek için aşağı doğru sarkıyor böylelikle, glowworm’un mukusuna yapışan avlar için artık geri dönüş olmuyor.

Meksika Sualtı Heykel Müzesi

Dünyanın En İlginç Müzelerinden Biri: Meksika Sualtı Heykel Müzesi -  Milliyet Emlak
Fotoğraf. Milliyet.com

Dünyanın en büyük sualtı heykel müzesi olan MUSA, her yıl binlerce turistin uğrak yerlerinden biri. Heykellerin mimarı ise, İngiliz fotoğraf sanatçısı ve heykeltıraş Jason deCaires Taylor. Müzeye özel yapılan bu heykellerin bir benzerleri yok. Hepsi eşsiz ve özgün bir görünüme sahip. Titiz bir çalışmanın ürünü olan heykeller, heykeltıraş Taylor tarafından deniz altına tek tek yerleştirilmiş.

İlk bakışta sadece bir sanat eseri görünen heykeller aslında sadece bir sanat eseri değil. Doğaya uyumlu maddelerden oluşturulan heykeller sualtı canlıları için doğal resif görevi görüyor. Doğal resiflere olan yüksek rağbeti ve beklenen tahribatı biraz olsun azaltmak için bilinçli olarak projelendirilen müze, sivil toplum örgütlerinden de büyük destek görüyor. 

Oldukça büyüleyici ve farklı heykellere sahip sualtı müzesine ait fotoğrafları incelemenizi tavsiye eder ve çok isterim.

Mariana Çukuru

Mariana Trench, beach, water" | Great blue hole, Blue hole belize,  Beautiful places in the world
Fotoğraf: Pinterest

Mariana çukuru, okyanusun ortasında bulunan ve dünyanın bilinen en derin noktasıdır. Büyük okyanusta Guam Adasına yakın yerde bulunan bu çukur, Japonya ve Endozyaya eşit uzaklıkta sayılabilecek bir yerdedir. Bilgilere göre böyle derin çukurlar iki plakaların birbirleri ile çarpışması sonucu oluşabilir. Mariana çukuru da Pasifik plakası ve Mariana plakasının çarpışması sonucu oluşan bir çukur.

Suyun yoğunluğu ve metalin özkütlesi de hesaba katıldığında, 1 kilogramlık metalin çukurun tabanına ulaşması yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Bu kadar derinliğe sahip bir çukurun tabanındaki basınç, yeryüzündeki basınca göre yaklaşık 1000 kat daha fazla.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Mariana çukurunda yaşam belirtilerinin olduğu da keşfedilmiş. Araştırmalar çukurda, aşırı basınçlı ve soğuk ortamlarda yaşayabilen birçok mikroorganizma, balık, yengeç türünün olduğunu söylüyor. Yaşamın temel kaynağının ise 300 dereceye ulaşan volkanik püskürmeler ve püskürmeler sayesinde çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir. Hatta burada yaşayan canlıların prehistorik dönemlerden bu yana yaşadığı düşünülüyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s