TÜRKİYE’DE BİR İLK: SİMULTANE ÇEVİRİ

Pandemi ile beraber online toplantılar, eğitimler hayatımızın merkezinde yer almaya başladı. Bununla beraber globalleşen dünyada canlı olarak dil-iletişim çeviri gibi sorunların oluşması ise kaçınılmaz bir hal aldı. Ama bu soruna bir çözüm olarak İVME Türkiye’de Simultane çeviri yapan ilk platform oldu. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

2015 yılında video analitik ve video reklamları alanında gelişmeye başlayan İvme Video Platformu %100 yerli/milli sermaye ve yazılım ekibiyle her geçen yıl teknolojiyi yakından takip ederek kendisini geliştirmiş, platform içerisine Video Konferans, Sanal Sınıf/Webinar, Video Portal/Canlı Yayın ve Uzaktan Eğitim Sistemi gibi farklı çözümler eklemiştir. Bu platformdan gelen yeni bir gelişme ise simultane çeviridir.

Simultane anlamı ise, aynı anda ya da anında demektir. Bu kelime simultane çeviri olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu şekilde çeviri yapılması işleminde konuşmacının konuştukları tercüman tarafından eş zamanlı olarak çevrilmektedir.

İVME’nin yeni özelliği ile beraber yabancı katılıcıların da olduğu online toplantı, seminer gibi etkinliklerdeki iletişim sorunu ortadan kalkıyor. Yabancı katılımcılar istedikleri dilde eş zamanlı olarak dinleyebiliyor.

İVME’nin simultane çeviri özelliğini değerlendiren Maytech Genel Müdürü Mükremin Sarıer, “İVME olarak video konferans, webinar, canlı yayın ve video platformu ile uzaktan öğrenme sistemlerinin en iyi özelliklerini tek platformda buluşturarak müşterilerimize en iyi deneyimi sunmaya devam ediyoruz. Aralık ayında, Türkiye’de bir ilke imza atarak herhangi bir ek donanım yatırımına ihtiyaç olmaksızın, 80’in üzerinde katılımcılı bir video konferansta, kamera ve mikrofonlar açık halde tüm katılımcıların tek bir ekranda görülebilmesi özelliğini sunduk. Yazılım tabanlı global video konferans sistemlerinde bu sayı 49 ile sınırlı iken İVME olarak, ek bir donanım kullanmadan 80’in üzerinde katılımcıya ait görüntü ve sesi tek ekranda birleştirmeyi başardık.” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar online platformlarda gelişmeler yaşansa bile en kısa zamanda toplantı salonlarında, okullarda görüşmek dileğiyle.

Tüm okurlara sevgiler…

Kaynakça: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/turkiyede-bir-ilk-simultane-ceviri-yapan-ilk-platform-oldu-41796711

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s