SANATTA NFT ÇILGINLIĞI

NFT?

NFT, yani “Non-Fungible Token”, içerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran “benzersiz dijital varlık” olarak tanımlanıyor. Temelleri 2017’de Ethereum’da atılan NFT’ler 2021’de kripto para dünyasının en popüler konularından biri haline geldi. Bugün NFT’ler yaygın olarak dijital sanat eserleri için kullanılırken, interaktif oyun öğeleri ve spor koleksiyon kartları gibi farklı kullanım alanı da bulunuyor.

SANATTA NFT

(Habertürk)

Tüm dünyada büyük bir etki oluşturmayı başaran NFT sanat alanında özgür bir alan yaratıyor. Normal şartlarda herhangi bir sanatçının iyi bir konuma gelebilmesi için bazı kişilere bağlı olması gerekiyor. Mesela İtalya’da, Rönesans döneminde önde gelen zengin aileler sanatı belirlemişti.

Günümüzde de özellikle büyük küratör olarak adlandırılan kişiler sanatın yönünü belirleyebiliyor. Fakat henüz yeni çıkan NFT teknolojisi bunu tersine çevirmeyi başardı. Artık sanatçılar özgür bir şekilde kendisine ait sanat eserlerini satabiliyor. Her bir satış için bu sanatçıya belirli miktarda pay veriliyor.

KAYNAK: Mynet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s