Covid-19’a KARŞI UMUT OLABİLECEK GELİŞME

Covid-19…

İnsanlık tarihinin en zor ve karanlık hastalıklarından biri olan Covid-19 için, tüm dünya aylardır tedavi arayışında. Yapılan birçok aşı ve ilaç çalışmalarının arasına, umut olabilecek yeni ve farklı bir çalışma eklendi.

ULTRASON DALGALARI

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından Covid-19’a karşı bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışmada, ultrason dalgalarının ve titreşimlerinin, Covid-19’un sahip olduğu sivri uçlara ve kabuğuna zarar vererek, uçların yırtılmasını ve çökmesini sağlayabileceği kaydedildi.

Ultrason titreşimlerinin tıbbi görüntülemede kullanılan frekanslar dahilinde olması gerektiği belirtilen araştırmada bilim insanları, virüsün bir dizi ultrason frekansındaki titreşimlere tepkisini modellemek için bilgisayar simülasyonları kullandı.

Virüsün havada ve sudaki simülasyonlarında, 25 ila 100 megahertz aralığındaki titreşimlerin, virüsün kabuğunu ve sivri uçlarını bir milisaniye içinde çökertmeye ve çatlatmaya başladığı belirtildi.

Araştırma ekibinden MIT’de uygulamalı mekanik profesörü Tomasz Wierzbicki ‘Ultrason uyarımı altında korona virüsün kabuğunun ve sivri uçlarının titreşeceğini, bu titreşimin çokluğu nedeniyle virüsün belirli kısımlarını kırabilecek yükler oluşturacağını kanıtladık. Sonuçta bu titreşimler ve dalgalar, virüsün dış kabuğuna ve uçlarına gözle görülür, muhtemelen içindeki RNA’ya ise gözle görülemeyecek hasarlar verir. Umudumuz, araştırmamızın disiplinler arası bir tartışmayı başlatmasıdır.” ifadelerini kullandı’

Çalışmanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyleyen bilim insanları, çalışmadan elde ettikleri bulguların, Covid-19’a karşı olası bir ultrason temelli tedavinin olabileceğini kaydetti.

Kaynak: NTV

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s