ASELSANDAN ‘AKILLI KAVŞAK’ UYGULAMASI

Teknolojik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN), çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Hemen hemen herkesin sorunu olan ‘trafik’ için ASELSAN’ın, yapay zekâ uygulaması ile ‘akıllı kavşaklar’ geliştirdiği açıklandı.

Kırıkkale Belediyesinin girişimleri ile, 17 kavşakta bulunan eski trafik ışıkları kaldırılıyor yerine ise Trafik Yönetim Sistemleri kuruluyor.

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ

Trafik Yönetim Sistemi ile trafikteki bekleme süresinin kısalacağı ve motorlu taşıtların yakıt tasarrufu sağlayacağı planlanıyor. Kamera, loop dedektör, sensörler ve görüntü işleme teknolojileri de kullanılarak kavşaklardan gelen araç yoğunluğu bilgisiyle, sonraki kavşaktan gelen araç yoğunluğu bilgisi sayesinde trafik ışıklarının süreleri anlık olarak belirlenecek, böylelikle gerçek zamanlı trafik yönlendirilmesi yapılacak.

ASELSAN ile ortak çalışma yürütüldüğünü söyleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ‘Nedir bu akıllı kavşaklar; Yapay zekâ ile trafiğin yoğun olduğu yöne göre ışıklar renk değiştiriyor. Bir tarafta araç çoksa yeşili otomatik olarak oraya yönlendiriyor. Tabi bu manada da cadde ve sokaklarımızın da düzenlenmesi var akıllı kavşaklara uygun olsun diye. Çok ciddi manada trafikte zaman açısından, yakıt açısından, emisyon hava kirliliği açısından, müthiş bir avantaj elde edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Örnek denemelerinin yapıldığını ve verimli olduğunu söyleyen Saygılı ‘17 kavşakta planladık. Aynı zamanda herhangi bir yerde yeşil yandığı zaman, tamamıyla yol güzergahlarında belli bir sürat derecesinde gittiğinizde her tarafta yeşil olacak. Bunları da bir yapay zekâ yönetecek. Önceden programlanmış bir şey değil. Kameralar vasıtasıyla trafik durumunu alıyor ve yapay zekâ yönlendiriyor. O yönlendirmelerle trafikte büyük bir rahatlama oluyor” ifadesini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s