Gitmedim, Gezmedim ama Gördüm

Seyahat etmek benim en büyük tutkularımdan biri olmuştur her zaman. Çünkü bilirim ki; her yeni bir mekân gördüğümde, her yeni bir insanla tanıştığımda ya da yepyeni bir lezzetle karşılaştığımda kendi dünyam gittikçe büyüyecek ve daha da güzelleşecek. Bu yüzden seyahat etmeye ve seyahat araştırmalarına bayılırım.

Hani bir söz vardır ya ‘dünya küçük’ derler. Dünya sandığımızdan çok daha büyük okuyucu arkadaşım. Bu mavi gezegen, toplam 208 ülkeye ev sahipliği yapıyor. Bayrağının şeklini bilmediğimiz, adından bihaber olduğumuz ya da her ikisini bildiğimiz halde, oralarda; saklı, ilginç, enfes mekanlar o kadar çok ki. Bu yazımda da fotoğrafını görünce etkilendiğim, sizin de etkileneceğinizi düşündüğüm dünyanın bambaşka yerlerinden birkaç enfes ve ilginç manzaralara yer vereceğim.

ÇİN PANJİN KIRMIZI PLAJI (Red Beach)

Fotoğraf: TZV

Eminim ki plaj denilince birçoğumuzun aklına sarı kumlar ve masmavi bir deniz gelir. Hani ülkemizdeki Ege ve Akdeniz plajları gibi. Fakat Çin’deki Panjin Kırmızı Plajında durum düşündüğümüz gibi değil. Burası bildiğimiz kırmızı renkten oluşan, alışık olunmayan bir manzara.

Kırmızı Plaj, Suaeda Salsa bitkisinin, her yıl ağustos-eylül aylarında renk değiştirmesi ile kırmızı rengi alıyor. Oldukça fazla ekosisteme ev sahipliği yaptığı için, 1988 yılında devlet tarafından koruma altına alınmış. Bu yüzden plajın çoğu bölümü kapalı olsa da turistlere açık küçük bir bölümü yer alıyor.

GÖKKUŞAĞI DAĞLARI (Rainbow Mountains)

Fotoğraf: gezzio.com

Bir diğer sıra dışı manzaramız Çinde bulunan Zhangye Milli Parkı içindeki Gökkuşağı tepeleri. İsmi tahmin edebileceğiniz üzere tepelerin gökkuşağına benzeyen renk cümbüşünden geliyor. Tepelerin renklerinin nedeni ise mineraller. Zeminde bulunan kırmızı, yeşil, mavi sarı mineraller tepelerin renkli bir görüntü almasını sağlıyor.

Su Altı Şelaleleri – Mauritus

Fotoğraf: haberler.com

İlginç bir görüntüye sahip olan su altı şelalesi aslında bir şelale değil. Hint okyanusunda bulunan Mauritus adasında yer alan bu görüntünün sırrı, kum ve alüvyonların hareketlerinden dolayı oluşması. Havadan görüntülendiğinde sıra dışı görünse de okyanusun içindeki şelale görüntüsü bir göz yanılgısı.

YILDIZLAR DENİZİ (SEA OF STARS)

Vaadhoo Adası'ndaki dalgalar ışık saçıyor
Fotoğraf: denizhaber.com

Yıldızlar gökyüzünün mükemmel manzarası olarak düşünülür, peki ya bu sefer o yıldızlar yeryüzündelerse hem de mavi bir renkle.

Maldivler belki de birçok kişinin tatil hayali kurduğu yerlerden biri. İnsanı rahatlatan, büyüleyen, enfes bir manzaraya sahip olduğu düşünülebilir. Gündüz olduğu kadar gece de mükemmel bir görüntüye sahip. Tayvanlı fotoğrafçı Will Ho, bu fotoğrafı Maldiv tatili sırasında çekmiş. Bu görüntü, sularda bulunan planktonların hareket ettiğinde ortaya çıkan kinetik enerjisi ile oluşuyor ve su ışıldamaya başlıyor. Sanki gökyüzünün yeryüzüne yansıması gibi görünen bu manzara, eminim ki birçok kişiye yıldızların üzerinde yürüyor hissini verecektir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s