! TÜRK BİLİM İNSANLARINA LİYAKAT NİŞANI !

ÖZLEM TÜRECİ ve UĞUR ŞAHİN

Trt haber

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını için birçok ülke aşı çalışmalarına başlamıştı. İlk güzel haber de geçtiğimiz aylarda BioNTech kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahinden geldi.

Geliştirdikleri aşı ile tüm dünyaya umut olan Türk bilim insanları Türeci ve Şahin’e, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi!

Bellevue Sarayı’nda düzenlenen törene, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımı ile liyakat nişanı takdim edildi.

‘SİZLERİN HİKAYESİ İNSANLIK İÇİN EN İYİ İLHAM KAYNAĞIDIR’

Almanya Cumhurbaşkanı törende yaptığı konuşmada ‘Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor’ ifadelerini kullandı.

11 ayda bir aşıyı geliştirmeyi başardıklarını söyleyen Türeci, aşının sadece hastalığa karşı değil, enfeksiyona karşı da koruyan Covid-19 aşısı olduğunu belirtti.

 Prof. Dr. Uğur Şahin ise ‘yolun 3’te 2’sini yürüdük. Son bölüm, önümüzdeki 6 ay bizden çok şey talep edecek. Kontrol edilmesi daha zor olan bir virüs türünün neden olduğu salgının üçüncü dalgasının içindeyiz. Aşımızın yeni virüs türüne karşı etkili olduğunu biliyoruz. Güçlerimizi birleştirerek üçüncü dalganın bizim moralimizi bozmasına izin vermemeliyiz. Çünkü neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunu birlikte yaparsak başarılı oluruz.’ Açıklamalarında bulundu.

Trt haber

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s