NASA, 50 Yıl Sonra Ay’a Astronot Taşıyacak Yeni Roketini Test Etti

Amerikan Ulusal Havacılık Uzay Dairesi (NASA) 2024 yılında Ay’a tekrar inmek için Artemis 1 misyonu için geliştirilen dev roketini test etti.

Boeing tarafından üretilen ve üzerinde 4 adet RS-25 motoru barındıran Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, NASA’nın Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’ndeki bir kuleye demirlenerek çalıştırıldı.

Yaklaşık 8 dakika boyunca çalıştırılan SLS motorlarının yapılan testlerde istenilen performansı gösterdiği ve başarılı olduğu kaydedildi. Test esnasında oldukça yüksek ses çıkaran motorlar gökyüzünün de beyaz bir dumanla kaplanmasına neden oldu.

Motorlar kapatıldıktan sonra NASA çalışanları başarılı testi alkışlarken, birçok havacılık firması da NASA’yı sosyal medya üzerinden tebrik etti.

NASA ocak ayında da Artemis 1 misyonu için geliştirilen RS-25 motorlarını denemiş, test aşaması sadece 1 dakika sürerken 4 dakikalık veri toplama süresinin altında kalmıştı.

SLS roketinin yakın bir zaman diliminde Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Lockheed Martin Corp’un ürettiği Orion uzay aracına entegre edilmesi bekleniyor.

Joe Biden NASA’nın Başına Eski Bir Astronot Olan Senatörü Getirmeyi Düşünüyor

NASA, önümüzdeki kasım ayında içerisinde mürettebat olmayan bir uzay mekiğini ayın yörüngesine yerleştirmeyi, 2024 yılında da Ay’a yaklaşık 50 yıl aradan sonra astronot göndermeyi planlıyor. Ancak SLS programı hedeflenen zamanın 3 sene gerisinde kaldı ve bütçesi de planlanan rakamın 3 milyar dolar üzerinde.

ABD Başkanı Joe Biden’ın NASA’yı yönetmesi için eski bir astronot olan Demokrat senatör Bill Nelson’ı seçtiği ifade ediliyor. ABD’de girişimci iş insanı Elon Musk’ın kurduğu Space X ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Blue Origin gibi şirketleri de önemli uzay çalışmaları yürüten iki özel firma konumunda.

Kaynakça:

https://tr.euronews.com/2021/03/19/nasa-50-y-l-sonra-ay-a-astronot-tas-yacak-yeni-roketini-test-etti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s