YAPAY ZEKÂ SAYESİNDE ŞİZOFRENİ ÖNGÖRÜLEBİLİYOR!

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi ile yapay zekâlar hayatımızda önemli noktalarda rol almaya devam ediyor. Bu önemli noktalardan birisi ise sağlık sektörü. Kanada’da bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, yapay zekânın şizofreniyi erkenden öngörebildiği yönünde.

ŞİZOFRENİ?

Şizofreni, günümüzde adını sıkça duyduğumuz, kişinin gerçek ile gerçek dışını ayırt etmekte zorlandığı, odaklanmada, düşünmede sorunlar yaşadığı psikiyatrik rahatsızlıklardan biridir.

Ntv.com

Kanada’da bulunan Alberta Üniversitesindeki bir grup araştırmacı, Hindistan Ulusal Akıl Sağlığı ve Sinir Bilimi Enstitüsünden araştırmacılar ile geliştirdikleri yapay zekâ uygulaması ile şizofreni için bir çalışma gerçekleştirdiklerini duyurdular.

Bu çalışmaya göre; fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ile kişilerin beyin taramaları yapılıyor ve gelecekte şizofreni riski taşıyıp taşımadıkları öngörülebiliyor.

hipokampusakademi.com

Araştırmacılar yapay zekâ uygulamasını birinci derece akrabaları arasında şizofren hastaları olan 57 gönüllü üzerinde test ettiklerinde, hayli başarılı sonuçlar elde etmişler. Uygulamanın şizofrenik karakter özellikleri ölçeğine göre yapılan, gönüllülerin kendi beyanlarına dayalı bir testte en yüksek skorları alan 14 bireyi yüksek riskli olarak tespit ettiği görülmüş.

Yapay zekâ uygulamasının psikiyatristler tarafından yapılan teşhislerin yerini almayacağı ancak hastalığı teşhis etmeye yardımcı bir teknoloji olarak kullanılabileceği söyleniyor.

KAYNAKÇA:

Şizofreniyi Tahmin Eden Yapay Zekâ | TÜBİTAK Bilim Genç (tubitak.gov.tr)

(3.paragraftan itibaren)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s