ROTA OLUŞTURULUYOR: ‘KIZIL GEZEGEN’

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Rover tipi keşif aracı PERSEVERANCE, geçtiğimiz günlerde 7 aylık yolculuğunu başarıyla tamamlayarak Kızıl Gezegenin (Mars) Jezero Kraterine iniş gerçekleştirdi. Bilim ve teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren bu haber, dünya gündeminde büyük yankı uyandırdı. Gelin büyük yankı uyandıran bu haberin detaylarını beraber inceleyelim.

NEDEN ‘PERSEVERANCE’?

NASA, Marsa göndereceği keşif aracının isminin belirlenmesi için, internet sitesi üzerinden bir açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklamaya göre, keşif aracının ismi NASA’nın düzenlediği bir yarışma sonucunda belirlenecekti.

NASA yarışmayı, ABD’nin çeşitli eyaletlerinden gönderilen kompozisyonlar sonucu PERSEVERANCE ismini öneren 11 yaşındaki Alexander Mather’in kazandığını duyurdu. Böylelikle Türkçe karşılığı ‘SEBAT’ olan Perseverance, Marsa gönderilen yeni keşif aracının ismi oldu.

How NASA's Perseverance rover will plunge to Mars, fly with a jetpack
space.com

PERSEVERANCE NİÇİN MARSTA?

Uzay araştırmalarında uzun yıllardır merak edilen bir soru vardır. ‘Acaba başka gezegenlerde de yaşam mümkün mü?’ Merak edilen bu sorunun cevabı henüz kesinleşmedi ama belki de PERSEVERANCE sayesinde bu sorunun cevabı kesinlik kazanacak. Niçin mi, çünkü Perseverancenin marstaki görevi tam olarak bu.

Perseverance, dünya zamanı ile yaklaşık 687 gün boyunca (en az 1 Mars yılı) Jezero kraterini inceleyecek. Buradan topladığı toprak ve taş parçaları ile olası mikroskobik canlıların izini sürerek, Marsta yaşamın mümkün olup olmadığını bizlere gösterecek.

NASA, Perseverance sayesinde elde edilecek bilgilerin, Burdur’daki Salda gölünden alınacak veriler ile kıyaslanacağını duyurdu. Çünkü Salda’nın Mars’ı anlayabilmek için önemli bir basamak olduğu düşünülüyor.

Perseveranceden ilk fotoğraf. /nasa.gov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s