Rekor Coin: Bitcoin

Bitcoin, rekorlar kırmaya devam ediyor. Son yılların en çok konuşulan konuları arasında yer almayı her seferinden yeniden yaşıyor. Duyanın alsam mı dediği, daha da yükselmez diyerek almadığı, ardından pişman olduğu koin, bitcoin. (Yatırım tavsiyesi değildir.)

Bu yazımda Bitcoin madenciliğine kısaca değineceğim, serinin devamı için iletişime geçebilirsiniz. (gk.enesiris@yaziozz.com)

Öncelikle Bitcoin Tarihi ?

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. Makale’nin yazarı Satoshi Nakamoto’dur gerçek ismi veya mahlası veya bir ekibe ait unvan olduğu konusunda tartışmalar vardır. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla genesis blokta belirtilerek sınırlandırılmıştır. İlk bitcoin transferi Satoshi Nakamato’ya geliştirmesi için ona yardım sağlayan kriptograf Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. İlk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 26.07.2020 tarihi itibarıyla bu değer 182.967.290 milyar dolar olmuştur. Güncel olarak üretilmiş toplam bitcoin miktarı 18.443.043 seviyesine ulaşmıştır. (Vikipedia)

Bitcoin Madenciliğinde Amaç ?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasası içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek içindir.

Blockchain temelinde, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verir. Her yeni Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların zorluk seviyeleri de artmaktadır ve bu nedenle madencilik için günden güne çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar gerekmektedir. 

Nasıl yapılır ?

Bitcoin madenciliği yapabilmek için birden fazla yol var;

  • Donanım ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak
  • Cloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak
  • Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Bitcoin Madenciliği Biter mi ?

Piyasada bulunabilecek en fazla Bitcoin sayısı 21 milyondur. Peki en fazla Bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik bitecek mi? Cevap tabiki hayır. Bitcoin’de yapılan işlemlerin sürekli olarak onaylanması için madencilere ihtiyaç bulunuyor. Maksimum Bitcoin sayısına ulaştıktan sonra bile madencilere çözdükleri işlem için ödül verilecek yani Bitcoin kazanacaklar. Bu da madenciliğin devam etmesini sağlayacak.

Kaynak: Wikipedia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s