ÖĞREN, GELİŞTİR, DEĞİŞTİR

Günümüzde insanlar arasındaki sözlü iletişimi sağlayan kaynağın dil olduğu elbette biliniyordur. Bu bağlamda yeni bir dil öğrenmek aslında yeni bir dünyaya adım atmak demektir. Yeni bir dünyaya adım atmanın da şüphesiz, insana katacağı güzellikler, değerler, açacağı yeni pencereler olacaktır.

Genelde akla ilk gelen bu özelliklerden bir tanesi kariyer basamağı için önemli ve büyük bir adım olması yönündedir. Bu fikre bende katılıyorum. İyi derecede yeni bir lisanı konuşmak rakiplerimizin bir, hatta iki adım önüne taşıyacaktır bizi. Ya da farklı kültürden insanlarla tanışmak, onların dünyalarına adım atmak; ufkumuzu genişletecek, görgümüzü arttıracak bilgilere sahip olmak ve dahası…. İnsana katacak güzelliklerdir. Fakat bana göre en önemlisi ‘beynimize’ olan etkileri. Peki nedir bu etkiler? Geliyoruz fasulyenin faydalarına.

! BEYİNDEKİ DİL MERKEZİNİ GELİŞTİRİYOR!

Yabancı Dil Öğrenmek Beyin Yapısını Nasıl Değiştiriyor? - Bilimoloji
Bilimoloji.com

Yeni bir dil öğrenirken beynimizdeki dil merkezini kullanırız ve yeni bir dile dair öğrendiğimiz her bilgi, bu merkeze kaydedilir. Kaydettiğimiz her bilgi ise dil merkezimizin kapasitesinin artmasını sağlayarak, gelişmesine büyük katkı sağlar. Dili kullanmaya başladığımızda bilgiler, bu merkezden gelmeye başlayacak ve beynimizin çok daha aktif olmasına yardımcı olacaktır.

! ALZHEIMERI GECİKTİRİYOR!

Alzheimer ile ilgili doğru sanılan 10 yanlış - Sağlık son dakika haberler
sozcu.com.tr

Alzheimer, beyin hücrelerinin hasar görerek ölmesi sonucunda beynin bilişsel, hafıza ve davranış fonksiyonlarının zamanla azalmasına neden olan nörolojik bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalar, 2 ve daha fazla dil bilen ve bunları aktif kullanan insanların, 1 dil bilen insanlara göre Alzheimer’a yakalanma riskinin en az 5 yıl kadar geciktiği yönünde. Farklı dillere ait bilgilerin dil merkezinde yer alması ve gerektiğinde bu bilgileri çağırmanın, beyin hücreleri arasındaki etkileşimi arttıracağı ve hücre deformasyonunu geciktireceği söyleniyor.

                                       ! DÜŞÜNME HIZINI ARTTIRIYOR!

Beynimizin İşlem Hızını Arttırmanın Yolları!
tzv.org.tr

Yapılan bir diğer çalışmada ise iki dil bilen insanların, genelde daha hızlı düşündükleri, birkaç işi aynı anda yapabildikleri ve hızlı cevaplar verebildikleri gözlenmiş. Çünkü çoklu dil bilmek, beynin daha aktif olmasını sağlayarak bilişsel yeteneklerin artmasına ve zihnin daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s