Bilim ve Teknolojide Yarının Kadınlarını Bugünden Destekleyen Proje ‘KızCode’

Projenin mimarı Müjde Esin, “ben yaptıysam sen de yapabilirsin” inancıyla bu yola nasıl çıktıklarını anlattı.

Cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik şiddet ve eğitimde hak adaletsizliğine karşı mücadele hep güncel kalırken, diğer yanda bilim alanında kadınların tanınırlığının erkeklere göre daha az olması ayrı bir mücadele alanı. Oysa uzay araştırmalarından gündelik yaşamı kolaylaştıran buluşlara kadar çok sayıda gelişmenin arkasında kadınların imzası var. Bir de ileride daha çok buluşa imza atacak potansiyele sahipken imkanı olmayanlara bilimin kapısını aralayan kadınlar.

KızCode, yeterli eğitim desteği göremeyen kız çocuklarını günümüzün dili olan kodlama ile tanıştırmayı, teknolojiyi bir araç olarak kullanarak sosyal sebeplerden dolayı bilimden uzak kalan çocukların dezavantajını gidermeyi misyon edinmiş bir sosyal sorumluluk projesi. İngiltere’de göçmen çocuklarıyla başlayan proje, Soma’dan Diyarbakır’a, Türkiye’nin de dört bir yanında atölyelerle öğrencileri teknolojiyle buluşturuyor. Giderek büyüyen KızCode ailesi sayesinde Asya ve Orta Doğu’ya da açılan proje kapsamında sadece kodlama ve teknoloji eğitimi değil cinsiyet ayrımcılığı ve aile içi şiddetle de mücadele veriliyor.

KızCode Nedir?

Müjde Esin (KızCode Kurucusu): “KızCode dezavantajlı ve göçmen gruplarındaki kız çocuklarını ve genç kadınları bilim ve teknoloji yoluyla güçlendirmek için hayata geçirdiğimiz bir sosyal girişim projesi. Hem küçük yaş hem de büyük yaş grubundaki kız çocuklarına teknoloji ve bilim eğitimleri veriyoruz. Özellikle kız çocuklarının eğitime ve ekonomiye entegrasyonuyla ilgili çalışıyoruz. Biz sadece kız çocuklarına eğitim değil ama onların cesaretlendirilmesi ve bu alanda daha fazla yer almaları için gerekli teknik beceriler kazandırırken, bir yandan da mentörlük desteği sağlıyoruz. İlk İngiltere ve Türkiye’de devam ettik. Şimdi de Pakistan ve Orta Doğu’da da iki ayrı ülkeyle beraber görüşmeler yapmaktayız. Pandemi sonrasında da yine tekrardan faklı ülkelerde çalışmalarımız olacak.”

Fikir Nasıl Doğdu?

“Ben de çok ciddi sorunlar yaşadım eğitim alanında. Üniversiteye çok geç başladım, yetişkindim. Ben üniversiteye başladıktan sonra diğer kızların da eğitimlerinde yardımcı oldum. Bilimle ilgili onları teşvik edici eğitim modelleri geliştiriyordum. İlk etrafımda başladım bu bilimle ilgili eğitimlere, daha sonra Suriyeli göçmelerle ilgili çalışma fırsatı edindim Türkiye’de. KızCode aslında benim kendi hayatımda deneyimlediğim bir eğitim sorunu. Bir yanda kız çocuklarının okula gidememesi bir diğer taraftan da akademik hayatımda yaptığım araştırma sonucunda tüm bunları kombinlediğim bir çıktı aslında.”

KızCode Neyi Hedefliyor?

“Toplum merkezinin kenarına atılmış kız çocuklarının merkeze gelmesini amaçladığımız bir eğitim modeli geliştiriyoruz. Bunu üniversitelerdeki pedagoji destekleriyle destekleyerek hem teknolojiyi bir araç olarak kullanıyoruz hem de özellikle okula gönderilmeyen kız çocuklarına da ulaşma fırsatı elde ediyoruz. Bizim asıl amacımız küçüklükten itibaren bilimi ve teknolojiyi kız çocuklarına sevdirebilmek. Çünkü bu alandan uzaklaştırılan çok fazla kız çocuğu gözlemliyoruz. Dolayısıyla ilk başta onlara sevdirerek ve oyunlaştırarak eğitimler düzenliyoruz. Bunun yanında okula gönderilmeyen kız çocuklarına da denk geliyoruz. İlk başta bu amaçla çıkmamıştık ama sonucunda okula gönderilemeyen kız çocukları olduğunu gördük. Devletle beraber, milli eğitim müdürlükleriyle ve kaymakamlık vesilesiyle de bu kız çocuklarına ulaşıp ailelerini ikna ediyoruz.”

Kaynakça:

https://muhendisbilir.com/bilim-ve-teknolojide-yarinin-kadinlarini-bugunden-destekleyen-proje-kizcode/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s