Anadolu Bilim Hareketliliği

NEDİR ?

Yarınlara umut vadeden çocukların yaşadıkları konumlarda ulaşamadığı imkânları sağlamak, bilime olan ilgilerinin meydana çıkarmak ve yükseltmek, yaşadıkları ülkede başarılı olmalarının doğuracağı olumlu sonuçları sebepleriyle aşılamak, İstanbul’un sosyal faaliyetlerinden faydalandırarak mottolarının daima başarıyı aramak olduğunu hatırlatacak proje eğitimleri vermek amacıyla öncülük edilecek bir sosyal sorumluluk projesidir. Anadolu’nun kırsal kesimlerinde yaşamlarını sürdüren  ilköğretim öğrencilerine, bilimin ve milli değerlerin İstanbul vizyonuyla kampüsümüz özelinde aktarılacak olmasıdır. Anadolu Bilim Hareketliliği projemiz kapsamında ülkemiz, geleceğimiz ve bizler için önem taşıyan Anadolu’nun farklı köylerinde yaşayan çocuklara hayatlarında iz bırakabilecek ve hedeflerine ışık tutabilecek bir anı yaratmak istiyoruz. Çocuklar bir yandan bilimle ilgili eğitimler ve uygulamalara katılacak, bir yandan da İstanbul’un tarihini öğrenerek birlikte kültürel faaliyetler gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda üniversitemizin spor faaliyetlerinden yararlanarak onlar için değerli anlar yaratacağız. Gençlerimizin, geçmişte çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan şehrimizde, tarih mirasımızı, kültürümüzü, sanatımızı, doğal güzelliklerimizi yaşayarak daha iyi tanımalarını sağlamak, edindikleri kazanımları, tecrübeyi, duygu birikimini ve heyecanlarını yaşadıkları illere ve okullarına döndüklerinde arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlamak, diğer çocuklarında ufuklarını açmak ve hayallerine ışık tutmak projemiz amaçlarından başlıcalarıdır.

PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK ETKİNLİKLER

Proje üniversitemiz ve İstanbul merkezli olup, Anadolu’nun şehir merkezinden uzakta kalan ilköğretim yedinci sınıftan gençleri misafir edeceğimiz, hayatlarındaki mottoların daima başarıyı aramak olduğunu hatırlatacak proje eğitimleri ve sosyal-kültürel faaliyetler ile ülkemizin değerlerini, örf ve adetlerimizi, geçmişimizi ve geleceğe dair planlamalarımızı harmanlayarak kültürel etkinliğimizi arttırmayı amaçlamaktayız.

  1. Teknik ve Bilimsel Eğitim: Dört gün sürecek olan projemizin kapsamında öncelikle çeşitli konularda yaş grubuna uygun atölye ve laboratuvar çalışmaları yapılması, gençlerimizin bilime olan ilgilerinin ortaya çıkartılması ve bu ilginin arttırılması amaçlanmaktadır.
  2. Spor Aktiviteleri: Okulumuz bünyesinde bulunan golf, okçuluk, tenis, futbol ve basketbol gibi spor aktiviteleri, zekâ oyunları; kampüsümüzde çeşitli profesyoneller ve bölüm dekanları himayesin altında verilecektir.
  3. Sosyo-Kültürel Geziler: Belirtilen eğitim programları dışında İstanbul’un tarihi ve kültürel olgularından yararlanarak düzenleyeceğimiz Boğaz turu, tarih ve bilim odaklı müzeler, saray gezileri yapılması planlanmaktadır.
  4. Eğlence Faaliyetleri: Gençlerimizle kültürel ve bilimsel faaliyetlere ek olarak Büyük akvaryum gezisi, yaş grubuna uygun tiyatro ve sinemalar, mangal ve piknik aktiviteleri yapılması planlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s